Nyheter

Vattnäs Konsertlada firar 15-årsjubileum i sommar …

Anders Zorn.

… genom att spela en opera om Anders och Emma Zorn. Idén om den här operan har följt Vattnäs Konsertlada sedan starten 2011.

Det här blir en föreställning om Moras stolthet, Anders Zorn, som blev dåtidens rikaste man. Han gifte sig med en intelligent judisk kvinna, Emma Lamm, från en kulturell belevad Stockholmsfamilj. Det blev ett dynamiskt, modernt och spännande par. Med stora ambitioner för Anders konstnärskap och Mora.

För konceptet svarar paret Anna Larsson och Göran Eliasson. Matthew Peterson, boende i Smedjebacken, har komponerat musiken. För dem stod det klart att operan skulle handla om paret Zorns relation och deras liv, ett liv fyllt av enorma framgångar, konflikter och otaliga resor.

Det yngre paret Zorn gestaltas av Julia Lindgren och Fredrik Hagerberg, medan det åldrande paret görs av Anna Larsson och Göran Eliasson. I övriga roller återfinns Anders Larsson, Ingrid Tobiasson, Helgi Reynisson, Carolina Bengtsdotter Ljung, Alva Olsson, Henrik Frost, Emily Andersson och Marcus Bartoletti.

Anna Larsson svarar för både librettot och regin. Patrik Sörling gör scenografin samt svarar för såväl dramaturgi som koreografi. Dirigent är Cecilia Martin-Löf.

Urpremiären äger rum den 10 juli och uppsättningen spelas ytterligare sju gånger fram till den 25 juli.

Biljettförsäljningen startar i dag den 24 februari.

Sören Tranberg

www.konsertladan.com

Fler Nyheter från OPERA