Nytt på cd

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Auber: Le Philtre (Kärleksdrycken)

Kabongo, Franco, Di Lieto, Fatyol, Vilichi. Krakóws Filharmoniska orkester och kör/Acocella Naxos 8.660514–15 [2 CD] Distr: Naxos Daniel-François-Esprit Aubers Kärleksdrycken? Visst, och mest nyfiken är man förstås på hur hans ursprungsopera står sig gentemot Donizettis mer kända variant, som kom bara ett år efter Aubers. År 1831 stod Auber på sin kulmen: tre år tidigare hade hans allvarliga Den stumma från Portici uruppförts på Stora Operan i Paris och bildat prototypen för hur alla kommande grand opéras skulle skrivas. Därför var det inte konstigt att även den komiska Le Philtre med text ...
PRENUMERERA!

Logga in eller bli prenumerant för att läsa hela artikeln!

Du som är prenumerant och har ett konto kan logga in med knappen. Om du vill starta en prenumeration kan du göra det nedan. Registrera dig här om du är prenumerant men inte har ett konto än.

Bli prenumerant för att läsa hela artikeln!

Ditt konto är inte kopplat till en aktiv prenumeration. Klicka här för att koppla ditt konto till din prenumeration, eller välj en prenumerationsform nedan om du inte är prenumerant.

Om du tror att någonting har gått fel, kontakta Flowy rörande din prenumeration på 08-799 62 07 eller tidskriftenopera@flowyinfo.se eller våra tekniker på hemsida@tidskriftenopera.se.

Papper

1 år

525:-

✓ 5 nummer på papper

✓ fullt uppdaterad digitalt

✓ full historik digitalt

 

Digitalt

1 månad

39:-

✓ inget på papper

✓ fullt uppdaterad digitalt

✓ full historik digitalt

 

Kabongo, Franco, Di Lieto, Fatyol, Vilichi.
Krakóws Filharmoniska orkester och kör/Acocella
Naxos 8.660514–15 [2 CD]
Distr: Naxos

Daniel-François-Esprit Aubers Kärleksdrycken? Visst, och mest nyfiken är man förstås på hur hans ursprungsopera står sig gentemot Donizettis mer kända variant, som kom bara ett år efter Aubers. År 1831 stod Auber på sin kulmen: tre år tidigare hade hans allvarliga Den stumma från Portici uruppförts på Stora Operan i Paris och bildat prototypen för hur alla kommande grand opéras skulle skrivas. Därför var det inte konstigt att även den komiska Le Philtre med text av den store Eugène Scribe också uruppfördes där. Inte minst med tanke på att Rossini fått ett genombrott där med sin likaledes komiska Le comte Ory 1828. Även om kritikerna förfasade sig över Stora Operans förflackning att införa komiska operor, blev Le Philtre en stor publiksuccé och spelades där 243 gånger ända fram till 1862.     

Annars var ju Auber regerande kung på Opéra-Comique, där han skrev nästan 50 operor med talad dialog mellan musiknumren. Men i Le Philtre finns liksom i Le comte Ory ingen talad dialog, utan enbart orkesterrecitativ. Intressant nog blev Donizettis Kärleksdrycken, uruppförd 1832 i Milano, den sista kända operan som innehöll seccorecitativ till klaviatur. Hans librettist Felice Romani tog Scribes fyndiga text, översatte den rakt av och anpassade den till mer italienska förhållanden.  

Auber uttalade att han komponerade enbart för att underhålla. Han skrev inte för evigheten utan blev glad om publiken gillade hans musik. Och hans musik är melodiös, läckert orkestrerad och vältajmad gentemot texten. Den som vill hitta något större djup får gå till andra verk. Det är väl det som gör att Donizettis kärleksdryck har överlevt, och inte Aubers. Donizetti tvingade sin librettist till tre viktiga tillägg, som drar handlingen åt det allvarliga och mer sentimentala hållet, helt enligt den italienska operan då. Hans Nemorino har betydligt mer patos än Aubers Guillaume, och det första tillägget gäller första aktens final då Nemorino besvär Adina att vänta en dag med att gifta sig med Belcore. Det andra gäller den operans verkliga showstopper ”Una furtiva lagrima”, som Donizetti fick övertala den motvillige Romani att skriva några rader till. Det tredje tillägget gäller Adinas sista aria då hon besvär Nemorino att stanna kvar i byn. Alla dessa tre allvarliga oaser gör att komedin får mycket starkare relief och djup. De bubblande infallen behöver kontrasteras och plötsligt gå över i allvar. Så skriver man för evigheten.  

Men Aubers Le Philtre (ordet betyder kärleks- eller trolldryck) är ändå mycket väl värd att höra, och heder åt Naxos som gett ut en inspelning av den. Den är gjord live vid Rossinifestivalen i tyska Bad Wildbad 2021 med Krakóws Filharmoniska orkester och kör under den italienske maestron Luciano Acocellas säkra ledning. 

I skivhäftet argumenteras för att detta närmast är ett italienskt verk och de framför det också därefter. Jag är inte böjd att hålla med. Visserligen tog Auber intryck av Rossini, men man bör komma ihåg att kombinationen Auber och Scribe är den enda med två infödda fransmän – Meyerbeer var ju tysk och Rossini italienare. Med franska sångare och dito dirigent tror jag att resultatet hade blivit ganska annorlunda. De fem sångarna, som väl inte håller högsta skivinspelningsklass, kommer från världens alla hörn och det franska uttalet lämnar en del övrigt att önska – det är långt mellan nasalerna. 

Röstfacken till rollerna är exakt desamma som hos Donizetti, även om namnen är annorlunda. Vad gäller de bägge rumänska sopranerna, är de aningen felplacerade: Térézine har minst lika mycket koloratur som Adina, något Luiza Fatyols Mimì-sopran inte helt trivs med och höjdtonerna blir vassa. Detsamma gäller Adina Vilichi som Jeannette, som har aningen mer att sjunga än hos Donizetti – hos bägge sopranerna hade man önskat mer elegans och virtuoseri. 

Bäst på plan är den kongolesiske tenoren Patrick Kabongo med fin blank höjd och rörande uttryck. Mexikanen Emmanuel Franco som den skrytsamme sergeanten Joli-Cœur har en stilig om än något skakig baryton med bra djup. Slutligen den italienske basen Eugenio Di Lieto som hittar fyndiga och adekvata uttryck som kvacksalvaren Fontanarose.

Även om jag önskat litet mer franska örter i denna kärleksdryck vill jag ändå anbefalla inspelningen, för det är roligt att jämföra med Donizettis version! Texten ingår inte i skivhäftet, men kan laddas ner från nätet för den som vill gå in i minsta detalj. Och Naxos har täppt till en viktig lucka i operahistorien, för hur det än är så var ju Auber och Scribe först med denna charmiga komedi. 

Göran Gademan

Fler Nytt på cd från OPERA

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

14 september 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Hallén: Valdemarsskatten
Denna upptagning är en studioproduktion gjord för Sveriges Radio 2001. Resultatet sändes sedan i radio utan att ges ut på cd. Men nu har skadan tagits igen och bättre sent än aldrig, speciellt som resultatet är så överväldigande som här. 

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

14 september 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Vivaldi: La Senna Festeggiante
Fest på floden Seine – ungefär så kan titeln på Vivaldis serenata översättas, detta trots att verket förmodligen framfördes i Venedig. Den franske ambassadören ska vid sitt tillträde raskt ha engagerat Antonio Vivaldi som ambassadens officielle kompositör (sådant var en gång av betydelse i den diplomatiska världen).

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

14 september 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Händel: Xerxes
När man bara lyssnar kan det ha sina svårigheter att hålla reda på alla missförstånd och förvecklingar i intrigen, inte minst när protagonisterna har så likartade namn som Arsamene, Amastre, Atalanta och Ariodate, men det är ett förstklassigt sångarteam som Harry Bicket haft till sitt förfogande.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

14 september 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Desmaret: Circé
Henry Desmarets Circé från 1694 handlar om Odysseus vistelse hos trollkvinnan Kirke som förvandlade män till svin. Så gör hon även i operan som ett försök att hålla kvar Odysseus på ön, eftersom hon misstänker storljugaren för att alls inte älska henne, vilket han påstår. Visst har hon rätt, Odysseus vill ju hem.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

14 september 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Marais: Ariane et Bacchus
Inspelningen är, som det heter, historiskt informerad. I detta fall har dirigenten Hervé Niquet försökt återskapa såväl orkesterns instrumentering som dess besättning.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

25 juni 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Poulenc: La voix humaine, Sinfoietta
Jean Cocteaus text La voix humaine slutar aldrig att fascinera, snarare tvärtom: på senare år har den spelats allt oftare, antingen i sin rena form för en talskådespelare eller i Francis Poulencs operaform från 1959. Pjäsen har just varit aktuell på Dramaten med Lena Endre i den enda rollen.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

25 juni 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Kerstin Meyer: Memorial Edition 1956–1980 
I början kallades Meyer alltid för alt, senare ofta för mezzo, men när man i tät följd hör så många exempel från olika delar av hennes karriär är det framför allt hennes enastående vackra och personliga klang i röstens altläge som sticker ut. Det rör sig om en mix av opera och romans, där den senare genren är påfallande starkt företrädd.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

7 maj 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Arias for Anna Renzi – the First Opera Diva
Den italienska sopranen Anna Renzi levde på 1600-talet. Att döma av de bevarade partitur som skrevs för henne var rösten både uttrycksfull och dramatisk. Roberta Invernizzi, specialiserad på barockrepertoaren, har valt ut stycken som Renzi ska ha framfört.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

21 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Heat of the moment
Den här dubbel-cd:n ger en fin bild av Lars Clevemans tenorgärning. Inspelningarna är till stor del hämtade från Sveriges Radio, direktsändningar från operaföreställningar och konserter mellan 1999 och 2020.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

7 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Gefors: Tunnelbaneresa
Matilda Sterbys diktion är perfekt, man uppfattar varje stavelse – vilket också är Gefors förtjänst. Han vet exakt hur man får ut rätt uttryck ur en sopranstämma.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

7 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Rameau: Zoroastre (1749) & Les Indes Galantes
Nyinspelningar av Zoroastre och Les Indes Galantes får Claes Wahlin att undra varför det ska ta sådan evig tid innan Sverige inser vad Rameau skulle kunna göra för operakonsten här och nu.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

7 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Saint-Saëns: Phryné
Det Venedigbaserade skivmärket Palazzo Bru Zane fortsätter oförtrutet att utforska det franska 1800-talets operarariteter.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

6 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Rossini: Figaro? Sì!
En Rossini-cd med bara barytonarior tillhör inte vanligheterna, särskilt inte med en fransktalande baryton. Man kan bara häpna över hur hemtamt och virtuost denne rör sig i de italienska parlando-racen.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

6 april 2023

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Baroque BASS
Barockmusik i kammarformat har det senaste decenniet blivit ett sätt för vokalister inom den tidiga musiken att visa vad de går för. Staffan Liljas, med bred erfarenhet inom den tidiga musiken, har nu kommit med sin – faktiskt – första soloskiva.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

22 november 2022

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Blech: Alpenkönig und Menschenfeind
Alpenkönig und Menschenfeind är en småtrevlig men tämligen umbärlig opera. Två extranummer, marscher skrivna under första världskriget, kunde gott ha fått vila i arkiven.

Läs mer

Nytt på cd

Detta är en låst artikel, men som inloggad prenumerant kan du läsa den!

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

22 november 2022

Logga in eller prenumerera för att läsa hela artikeln.

Meyerbeer: Robert le Diable
Det behöver väl knappast påpekas att Orchestre National Bordeaux Aquitaine och Bordeauxoperans kör låter precist, klangfullt, dramatiskt och är med på minsta skiftning från Minkowskis sida. Skynda och köp! Detta är en veritabel öronöppnare.

Läs mer