Nyheter

Opera på Skäret spelar La bohème i sommar

Opera på Skäret.

Två sångarlag alternerar i Puccinioperan. Anna Hedendahl debuterar som Mimì. Hon studerar vid Stockholms konstnärliga högskola. Rollen delas med den ukrainska sopranen Kseniya Bakhritdinova. Två sydkorenska tenorer, Ji-Min Park och Marco Lee, delar på uppgiften som Rodolphe. Musetta sjungs av Maria Kjellsson, som gör sin första roll på Skäret, samt av den spanska sopranen Laura del Rio, som här gör sin Sverigedebut. Marcello gestaltas av den georgiske barytonen Otar Shishinashvili och sydkoreanen Jung Jaehong.

I övriga roller återfinns den tyske barytonen Maximilian Krummen som gör Schaunard och den finländske basen Niklas Spångberg som Colline. Rollerna Benoît och Alicindor görs av John Kinell.

För den sceniska och musikaliska ledningen ansvarar den amerikanska regissören Jennifer Williams och den italienske dirigenten Lorenzo Coladonato, som medverkat i flera tidigare produktioner. För scenografin svarar som vanligt Sven Östberg.

La bohème har dubbelpremiär den 25 och 26 juli. Därefter spelas uppsättningen ytterligare elva gånger t.o.m. den 23 augusti.

Sören Tranberg

 

 

 

 

Fler Nyheter från OPERA