Nyheter

Den Norske Opera & Ballett har fått Gramophones Opera Award 2025 …

Den Norske Opera & Ballett.

Den Norske Opera & Ballett har fått Gramophones Opera Award 2025 …

… inom kategorin opera för sin inspelning av Richard Wagners Den flygande holländaren på Decca Classics. Gramophone är det ledande magasinet när det gäller recensioner av klassisk musik. Inspelningen producerades i samband med de fyra konsertanta framföranden som gjordes sommaren 2024 med Den Norske Operas orkester och kör under ledning av dess chefsdirigent Edward Gardner. Gerald Finley sjunger Holländaren, Lise Davidsen Senta, Brindley Sherratt Daland, Stanislas de Barbeyrac Erik, Eirik Grøtvedt Styrmannen och Anna Kissjudit Mary.

The Gramophone Classical Music Awards har funnits sedan 1977 och räknas numera som ett av de mest prestigefyllda priserna inom den klassiska musiken. Detta är fjärde gången som dirigenten Edward Gardner har fått Gramophone Award i kategorin opera. Hans inspelning av Benjamin Brittens Peter Grimes med Bergen Filharmoniske Orkester fick priset 2021. Gardner är hedersdirigent hos orkestern, där han tidigare varit chefsdirigent och det är han även för London Philharmonic Orchestra.

Han kommer också att dirigera Tatjanas Gürbacas uppsättning av Nibelungens ring i Oslo som ska iscensättas mellan 2027 och 2030.

Sören Tranberg

Fler Nyheter från OPERA